
Wiek emerytalny w Polsce w ostatnich kilku latach był dość kontrowersyjnym tematem z powodu ustawy o jego powiększeniu. Do 31 grudnia 2012 roku na emeryturę mogły przejść kobiety i mężczyźni, którzy ukończyli, odpowiednio, 60 oraz 65 lat.
Niekorzystna zmiana
Niekorzystna zwłaszcza dla ludzi, którzy myśleli, że zostało im tylko parę lat do przejścia na emeryturę, a tymczasem różnica powiększyła się, w najgorszym przypadku, aż do 7 lat. Jednakowo, mężczyźni i kobiety, mieli osiągać wiek emerytalny dopiero przy ukończeniu 67 roku życia. Pod względem kraju, miało to polepszyć gospodarkę państwa, ale jeśli wziąć pod uwagę ludzi, nie byli oni już zachwyceni jeszcze dłuższą pracą i brakiem odpoczynku. Zmiany stopniowo rozpoczęły się od początku 2013 roku. To właśnie wtedy co kwartał wiek emerytalny powiększał się o 1 miesiąc. Oznaczało to, że nowe – 67 lat w przypadku mężczyzn weszłoby całkowicie w życie w 2020 roku, a jeśli chodzi o panie, 20 lat później czyli w 2040 roku. Reasumując, po raz pierwszy dotyczyłoby to kobiet urodzonych w ostatnim kwartale 1973 roku, i panów urodzonych również w ostatnim kwartale, ale 1953 roku. Taki wiek emerytalny w Polsce miał sprawić, że byłaby ona jednym z krajów Europy gdzie ludzie pracują najdłużej.
Obecny wiek emerytalny w Polsce
Obecnie czyli w roku 2018 obowiązuje już poprzedni wiek emerytalny czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Powrót do tego zagwarantowała ustawa z 2016 roku dotycząca wieku emerytalnego, która w życie weszła 1 października ubiegłego roku. Powoduje to dwie rzeczy. Po pierwsze wiek emerytalny w Polsce sprawia, że jest ona jednym z nielicznych państw w Europie, gdzie różnica pomiędzy przejściem na emeryturę mężczyzn i kobiet jest tak duża oraz w zasadzie jest bardzo mało krajów z mniejszym wiekiem emerytalnym. Po drugie obniżenie go skutkuje, że osoby przechodzące na emeryturę będą uzyskiwać mniejszą wysokość świadczeń z tego tytułu. W końcu w teorii pozostało im jeszcze wiele miesięcy życia, a pieniędzy nie może przecież zabraknąć.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ