Jak wziąć pojazd w leasing

Kategoria: Pozostałe

Leasing to jedno z narzędzi umożliwiających sfinansowanie pojazdu, maszyn przemysłowych, specjalistycznych urządzeń i wielu innych rzeczy. Rozwiązanie to stanowi atrakcyjną alternatywę dla standardowych kredytów.

Kto może wziąć pojazd w leasing?

Leasing adresowany jest przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą, niektóre firmy leasingowe wymagają co najmniej trzymiesięcznego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Ważnym czynnikiem jest także historia kredytowa – przedsiębiorcy, którzy posiadają negatywne wpisy w bazach informacyjnych mogą mieć problemy z uzyskaniem leasingu na wybrany pojazd, maszynę lub sprzęt.
Wpływ na decyzję leasingodawcy ma także ocena ryzyka. W zależności od tego, jaki przedmiot ma być objęty finansowaniem na podstawie umowy leasingowej, podczas działań weryfikacyjnych uwzględniane są odpowiednie procedury – uproszczone lub pełne.

Warto podkreślić, że w przypadku pojazdów firmy leasingowe zazwyczaj stosują procedury uproszczone, czyli nie wymagają od potencjalnego klienta potwierdzenia sytuacji finansowej. Zdolność kredytowa jest sprawdzana przede wszystkim w sytuacji, gdy finansowanie obejmuje maszyny i urządzenia o dużej wartości. Ocena zdolności kredytowej odbywa się na podstawie deklaracji podatkowych i innych dokumentów finansowych.

Czy leasing bez BIK jest droższy?

Niektóre firmy leasingowe posiadają w swojej ofercie leasing bez BIK. Wielu przedsiębiorców unika tego typu rozwiązań wychodząc z założenia, że jest to odpowiednich popularnych chwilówek, czyli finansowanie objęte wysokim oprocentowaniem. Rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie, dowodząc, że istnieje wiele firm, które oferują leasing bez BIK na atrakcyjnych warunkach – rozwiązanie to jest wykorzystywane przede wszystkim w przypadku rzeczy o mniejszej wartości, m.in. samochodów. Należy jednak pamiętać, że leasingodawca uwzględnia także szereg dodatkowych aspektów, m.in. czas prowadzenia działalności gospodarczej oraz jej profil.

Leasing rolniczy i transportowy

Sporym zainteresowaniem cieszy się także leasing rolniczy, obejmujący finansowanie nowych i używanych maszyn rolniczych. Godny podkreślenia jest fakt, że z oferty mogą skorzystać także rolnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.
W większości przypadków nie ma konieczności przedstawiania zaświadczeń z KRUS, ZUS czy UG, ponadto istnieje możliwości dopasowania rat leasingowych do sezonowości produkcji rolnej, czyli wybrać raty stałe, zmienne lub sezonowe.

Z oferty leasingowej skorzystać mogą także właściciele firm transportowych, którzy z różnych powodów nie posiadają odpowiedniego zaplecza transportowego.
W leasing można wziąć m.in. samochody dostawcze i ciężarowe, przyczepy i naczepy, pojazdy specjalistyczne, autobusy, busy oraz ciągniki siodłowe.
Finansowanie może obejmować nawet 100% wartości pojazdu lub maszyny rolniczej.

Ubezpieczenie pojazdu w leasingu

Wszystkie pojazdy i maszyny użytkowane na podstawie umowy leasingowej muszą posiadać polisę ubezpieczeniową. Należy pamiętać, że prawnym właścicielem danej rzeczy jest leasingodawca i to on dyktuje warunki, czyli określa zakres ubezpieczenia. W praktyce oznacza to, że w przypadku samochodu nie wystarczy obowiązkowe ubezpieczenie OC – leasingodawcy zazwyczaj wymagają pełnego pakietu.
Niezbędnym elementem jest także ubezpieczenie transportowe, które chroni przewożone mienie od wszelkich ryzyk zarówno w obrębie kraju, jak i poza jego granicami.

Pełny pakiet ubezpieczeń muszą posiadać także rolnicy, którzy zdecydowali się na leasing. Optymalnym rozwiązaniem są w tym przypadku ubezpieczenia rolnicze, które za pomocą jednej polisy zapewniają ochronę budynków, mienia ruchomego, zwierząt, pojazdów wolnobieżnych, ponadto zawiera w sobie OC.
W zależności od indywidualnych preferencji leasingobiorca może znaleźć firmę ubezpieczeniową we własnym zakresie lub skorzystać z propozycji leasingodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

18 + czternaście =